- Množstevní slevy
Wiener Philharmoniker (2025) - 1 Oz - stříbrná investiční mince
Wiener Philharmoniker (2025) - 1 Oz - stříbrná investiční mince
Materiál: stříbro
Ryzost: 999/1000
Hmotnost: 31,1g (1 Oz)
Průměr: 37 mm
Mincovna: Austrian Mint
Země původu: Rakousko
Nominál: 1,5 Euro
Dodáváno: tuba po 20 ks, masterbox po 500 ks
Stříbrná investiční mince Wiener Philharmoniker ražená rakouskou mincovnou MÜNZE Österreich AG je jednoznačně nejžádanější stříbrnou mincí pocházející z Evropy. Začala se razit v roce 2008 z vysoce ryzího stříbra 999/1000 a hodnota drahého kovu výrazně převažuje její uváděnou nominální hodnotu.
Líc
Velké varhany ve Zlatém sále vídeňského Musikvereinu, sídle Vídeňské filharmonie. REPUBLIK ÖSTERREICH 1 UNZE FEINSILBER 1,50 EURO, rok.
Rub
Nástroje filharmonie, WIENER PHILHARMONIKER
-----------------------
Münze Österreich, neboli Austrian Mint, patří mezi přední světové mincovny. Razí všechny oběžné mince Rakouska a prestižní sběratelské mince a medaile.
Během existence mincovny se zde využívalo nepřeberné množství způsobů ražby. Do 16. století se například využívalo k ražbě kladivo, následoval válcový, kolébkový a šroubový lis. Od roku 1830 až do současnosti se používá k ražbě prstencový mincovní lis, který je v současnosti schopný vyrazit až 750 mincí za minutu.
V průběhu let vzniklo v Rakousku ještě několik dalších mincoven – například v Grazu, Kremsku, Salzburgu či Innsbrucku. V roce 1918, kdy se začala formovat Rakouská republika, vídeňská mincovna se stala hlavní mincovnou pro Rakousko. A tento status jí patří doposud.
Mince z této mincovny jsou vyhledávané investory a sběrateli po celém světě. Jedna z nejvíce mezinárodně uznávaných mincí rakouské mincovny je mince Maria Theresa Taler. Vznikla v roce 1780, kdy tato císařovna zemřela. V současnosti se jedná o nejslavnější stříbrnou minci na světě a také minci s vyraženým největším počtem kusů. Známou mincí je také zlatá investiční mince s názvem Wiener Philharmoniker.
Münze Österreich mimo jiné také dodává investiční zlaté slitky, které pro ni vyrábí rafinerie Argor-Heraeus S. A., jejíž čtvrtinový podíl taktéž vlastní.